20 maja obchodzony jest Światowy Dzień Pszczół. Został ustanowiony przez ONZ z inicjatywy Słowenii. Celem tego święta jest podkreślenie znaczenia pszczół dla pozyskiwania żywności i zwrócenie uwagi na zagrożenia wynikające ze stosowania pestycydów w rolnictwie.
To właśnie to święto stało się inspiracją do tematu cotygodniowych zajęć w bibliotece. Okazało się, że w naszej bibliotece mamy całkiem sporo książek o tej tematyce zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych. Dzięki temu dzieci mogły dowiedzieć się wielu ciekawostek o tych owadach.
Spotkanie jednak rozpoczęliśmy od wykonania z pasków papieru bohaterkę naszych zajęć- PSZCZÓŁKĘ. Trochę kleju, cierpliwości oraz uważnego słuchania o sposobie wykonania i nasza pszczółka była gotowa do lotu🙂.
Zadowolone dzieci z efektu swojej pracy rozsiadły się wygodnie aby wysłuchać opowieści J. Tylmana pt : „Gaja w opałach”. Historii pszczółki Gai, która zamieszkiwała łąkę pełną kolorowych i pachnących kwiatów. Codziennie wraz ze swoimi siostrami zbierała nektar i pyłek z kwiatów. Niestety pewnego dnia łąka stała się szara, uschły wszystkie kwiaty…..
Ta historia o pszczołach, które są obecnie jednymi z najbardziej zagrożonych wyginięciem owadów ma uświadomić najmłodszym, że wszyscy odpowiadamy za nasz świat i jego przyszłość, że ekologia to konieczność, a nie moda. To ponadczasowa, uniwersalna opowieść o potrzebie poszanowania przyrody.
Mimo przeczytanej jednej książki najstarsze dziewczyny postanowiły jeszcze zaprezentować młodszym kolegom teatrzyk kamishibai. Tym razem była to legenda o Białej Damie.
Dziękujemy dzieciom za tak liczną obecność. Miło nam poinformować, że niezmiennie od ponad roku cotygodniowe zajęcia „Popołudnie z książką” odbywają się w dwóch grupach.
Zapraszamy wszystkie zapisane dzieci już za tydzień🙂 .
Fotorelacja tutaj.
obrazek grafik
GRAFIK ZAJĘĆ
KALENDARZ WYDARZEŃ
obrazek grafik
ŚWIĘTO PIECZARKI