Święto Pieczarki

W dniach 18 – 19 maja odbywało się w Wielichowie Święto Pieczarki. Impreza została zorganizowana już po raz XIX. Patronat nad świętem objęli Minister Rolnictwa, Wojewoda i Marszałek Wielkopolski, Starosta Grodziski oraz Prezes Stowarzyszenia Branży Grzybów Uprawnych. Minister Rolnictwa Stanisław Kalemba gościł w Wielichowie w niedzielę na Mszy św. i otwarciu na Rynku. Ale imprezę rozpoczął występ przedszkolaków ze Śniat, którzy w sobotę zaprezentowali się na estradzie. Po nich przyszedł czas na grupę muzyczną „Country Zenit”. Gwiazdą soboty jak i całego pieczarkowego święta był zespól „Mirami”. Jak wielu fanów muzyki zgromadziła przed sceną ta grupa świadczy film, który mogą już Państwo obejrzeć.

Niektórzy już pytają czy na XX Święto też przyjadą dziewczyny z Mirami. Sobotnie świętowanie zakończyła zabawa przy muzyce zespołu Play.

DSC_5139 DSC_5172 DSC_5214 DSC_5219

Niedzielę rozpoczęła uroczysta Msza św. a po niej na wielichowskim rynku nastąpiło uroczyste otwarcie XIX Święta. Na Rynku w obecności Ministra Rolnictwa Stanisława Kalemby i bardzo wielu zaproszonych gości odbył się pieczarkowy obrzęd dożynkowy. Wilkowianie wręczyli gospodarzom Święta burmistrzowi Adamowi Łanieckiemu i prezesowi Stowarzyszenia Branży Grzybów Uprawnych kosz z pieczarkami.

Minister Rolnictwa ufundował nagrodę dla przedstawicieli branży pieczarkarskiej z Wielichowa. Byli to Państwo Justyna i Zbigniew Golczak firma Golpol, która zajmuje się skupem i eksportem pieczarki świeżej i Państwo Anna i Michał Michalscy, którzy zajmują się uprawą pieczarek. Stanisław Kalemba osobiście wręczył wyróżnionym statuetki.

Po nagrodach, wyróżnieniach i wystąpieniach z Rynku na stadion ruszył wielobarwny korowód pieczarkowy, który pokazał zaangażowanie mieszkańców naszej gminy w organizację imprezy. Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do uświetnienia korowodu a nagrodzonym gratulujemy.

Szczegółowe informacje dotyczące wszystkich nagrodzonych dzieci w konkursie Miss i Mister Pieczarki oraz w innych konkursach znajdują się poniżej.

Po uroczystości wręczenia nagród i wyróżnień zaproszeni goście udali się do restauracji Stary Młyn na konferencję pieczarkową. Dr Krystian Szudyga omówił aktualną sytuację w pieczarkarstwie w Polsce i na świecie”. A na stadionie trwała zabawa dla dzieci i dorosłych. Były konkursy rysunkowe, warcabowe, chętni mogli zmierzyć się o Puchar Burmistrza w zawodach strongmenn. W części artystycznej na scenie zaprezentowali się „Kriss – książe disco polo” oraz grupa „Abba – Show” grająca covery szwedzkiej grupy Abba. Niedzielę zakończyła dyskoteka z DJ Barotszem.

Lista Dobroczyńców