Promocja czytelnictwa jest jednym z podstawowych obszarów działania biblioteki. Polega ona również na wychodzeniu poza naszą siedzibę, np. do Szkoły czy Przedszkola. Tak jest i w naszej filii. Tym razem, w ramach tych działań, zaprosiliśmy Teatr Edukacji i Profilaktyki „Maska” z Krakowa do Przedszkola i Szkoły Podstawowej w Wilkowie Polskim.
Krakowscy aktorzy zaprezentowali dwa widowiska: ”Złośliwości jej królewskiej mości” oraz „Na tropie afery, gdzie podziały się litery”.
Pierwszą sztukę „Złośliwości jej królewskiej mości” obejrzały dzieci z Przedszkola. Było to przedstawienie o zasadach dobrego wychowania. Wiadomo bowiem, że pewnych zasad można uczyć się od najmłodszych lat, i wtedy ich przestrzeganie jest naturalne. Spektakl ten w przyjemny i zabawny sposób przemycał zasady dobrego wychowania. Fabuła rozwijała się w sposób pouczający i rozbudzający w dzieciach empatię. Maluchy były rozbawione i zachwycone. Chętnie włączały się do dialogów z aktorami.
Drugie przedstawienie skierowane było już do starszych dzieci. Widzami tego przedstawienia byli uczniowie klas 1-3 Szkoły Podstawowej w Wilkowie Pol. oraz zerówka. Aktorzy zaprezentowali dzieciom widowisko, którego celem dydaktycznym było zachęcanie dzieci do czytania książek i do odwiedzania biblioteki. Zgromadzeni widzowie entuzjastycznie reagowali na wydarzenia rozgrywające się na scenie, mocno kibicując bohaterom w rozwiązaniu zagadki zaginionych liter. Było dużo śmiechu oraz emocjonujące chwile poszukiwania przestępcy. Na zakończenie spektaklu dzieci złożyły ślubowanie. Obiecały, że będą odwiedzać bibliotekę i czytać książki.
Dzieci i młodzież coraz częściej odkładają książki na półkę, a większość wolnego czasu spędzają przed komputerem lub tabletem. Zapomina się o tym, że dzięki książkom zdobywamy wiedzę, trenujemy umiejętność czytania, rozbudowujemy słownictwo, kształtujemy wyobraźnię. A książki, te niepozorne, ale jakże potężne przedmioty możemy znaleźć w bibliotece! To właśnie dzięki nim możemy raz po raz wyruszać na nowe przygody! A co ma wspólnego teatr z biblioteką? Okazuje się, że wiele. Podobnie jak książka w przyjemny sposób przemyca wiele wartościowych treści pomocnych w rozwoju i kształtowaniu dzieci.
Dziękujemy aktorom Teatru „Maska” za wspaniałe przedstawienie spektakli, a paniom z Przedszkola i Szkoły za miłą atmosferę.
Zapraszamy do biblioteki🙂.
Krótka fotorelacja tutaj.
obrazek grafik
GRAFIK ZAJĘĆ
KALENDARZ WYDARZEŃ
obrazek grafik
ŚWIĘTO PIECZARKI