Ludowy zespół śpiewaczy „Wilkowianie”

Ludowy zespół śpiewaczy „Wilkowianie” powstał jesienią 1996 roku, dzięki staraniom Leona Cielebąka i Heleny Łagódki. Inspiracją tego wydarzenia była chęć wspólnego śpiewania, by radośniej iść przez życie. Ważniejszym jednak stało się kultywowanie tradycji naszych Ojców.

1. Błażejczak Paulina

2. Zofia Cugier – kierownik zespołu

3. Dudek Maria

4. Frąckowiak Stanisława

5. Graf Hanna

6. Łakoma Lucyna

7. Majorek Maria

8. Mocek Jolanta

9. Odważna Lucyna

10. Popiołkiewicz Damian – Kierownik Muzyczny

11. Sworek Halina

12. Szwarc Krystyna

13. Walczak Aniela

Apolinarski Krzysztof, Biernacka Gabriela, Domin Bogumiła, Graf Milena, Jakubowska Ewa, Jakubowska Martyna, Jakubowski Dariusz, Jamroszczyk Magdalena, Kaczmarek Bogumiła, Kaczmarek Joanna, Kaczmarek Weronika, Koska Jan, Kowalska Violetta, Kowalski Jacek, Lemańska Ewelina, Łakoma Kamila, Mocek Jolanta, Odważna Katarzyna, Paluch Paweł, Pańczak Grzegorz, Rządkowska Barbara, Skrzypczak Daria, Skrzypczak Lidia, Stachowiak Sławomira, Stachowiak Karol, Szlawka Anna, Szweda Urszula, Szweda Grzegorz, Wilczyński Roman, Witkiewicz Iwona, Witkiewicz Dariusz, Włodarczak Marek, Włodarczak Władysław, Woźniczak Agnieszka, Woźniczak Maria, Łagódka Helena(Członek honorowy),Cugier Kazimierz, Błażejczak Urszula, Golec Julia, Grochowa Paulina, Grochowa Patrycja, Kulus Kazimierz, Kubacka Katarzyna, Kubacka Martyna, Pańczak Maria, Skrzypczak Bogdan, Szwarc Brunon, Zalisz Klaudia, Mocek Jolanta, Banaszak Anna, Mateusz Adamczewski(Choreograf).

Helena Łagódka i Leon Cielebąk – założyciele zespołu

Helena Łagódka i Leon Cielebąk – założyciele zespołu

Leon Cielebąk przez wiele lat sprawował funkcję sołtysa wsi Wilkowo Polskie. W roku 1996 wyszedł z inicjatywą założenia zespołu ludowego. Pomysł ten spotkał się z aprobatą mieszkańców i szybko doczekał się realizacji.

Helena Łagódka – pierwszy kierownik zespołu do sierpnia 2014

Helena Łagódka – pierwszy kierownik zespołu do sierpnia 2014

Helena Łagódka jest współzałożycielką „Wilkowian”. Od początku jest prezesem zespołu i przyczynia się do poszerzania wiedzy o folklorze wśród mieszkańców gminy Wielichowo. Swoją pracą i postawą wnosi duży wkład w podtrzymywanie tradycji ludowej w obrębie wsi i regionu.

Zofia Cugier – kierownik zespołu od września 2014

Zofia Cugier – kierownik zespołu od września 2014

Zespół skupił w swych szeregach kilkanaście pań i pięciu panów zainteresowanych działalnością na rzecz środowiska lokalnego. Kierownictwo muzyczne objął Damian Popiołkiewicz, a wsparcia merytorycznego i finansowego udzieliło Centrum Kultury w Wielichowie z ówczesnym z dyrektorem Janem Grzesiem.

Helena Łagódka i Jan Grześ – dyrektor Centrum Kultury w Wielichowie w latach (1995 – 2017).

Damian Popiołkiewicz

Damian Popiołkiewicz – kierownik muzyczny, prowadzi zespół od jego założenia.

Pierwszy występ „Wilkowian” miał miejsce w 1997r. Wtedy to członkowie zaprezentowali się w ludowych strojach uszytych na wzór stroju szamotulskiego.

W początkowej fazie istnienia zespół kilkakrotnie uczestniczył w Turnieju Środowisk Wiejskich ”Moja Wieś Aktywna”, który był organizowany przez ODR Sielinko. Zdobywał wysokie noty i popularność na terenie gminy, co było możliwe dzięki dużemu zaangażowaniu wszystkich śpiewających oraz nauczycieli i młodzieży ze Szkoły Podstawowej w Wilkowie Polskim.

Na przestrzeni lat zespół zwiększał liczebność i wprowadzał do repertuaru wiele innowacji. Obecnie „Wilkowianie” wykonują piosenki biesiadne, patriotyczne, żołnierskie oraz ludowe z okolic Wielkopolski i nie tylko. Mimo licznych obowiązków zawodowych i pracy w gospodarstwie rolnym, członkowie znajdują czas na regularne uczestnictwo w próbach przygotowujących do prestiżowych imprez kulturalnych.

Uwieńczeniem pracy artystycznej zespołu było nagranie płyty „Biała chatka” w 2004 roku. Przedsięwzięcia dokonano dzięki wsparciu Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Poznaniu i Centrum Kultury w Wielichowie.

Zespół „Wilkowianie” bierze czynny udział w życiu kulturalnym regionu. Swoimi występami uświetnia dorocznie „Święto Pieczarki” w Wielichowie, uczestniczy w obrzędach nocy świętojańskiej w Pniewach, angażuje się w organizację dożynek wiejskich, gminnych i powiatowych. Od 2001 roku organizuje spotkania biesiadne z cyklu „W gościnie u Wilkowian”. Imprezy te integrują zespoły śpiewacze z powiatu grodziskiego i są znakomitą okazją do wspólnej zabawy.

W harmonogram pracy zespołu wpisane są różne konkursy, m.in. Regionalny Przegląd Folklorystyczny w Obornikach Wlkp., Przegląd Zespołów Śpiewaczych Powiatu Grodziskiego i Festiwal Piosenek Ludowych w Dusznikach Wlkp., które motywują do pracy i ciągłego doskonalenia nabytych umiejętności.

Od 2002 roku „Wilkowianie” uczestniczyli w Festiwalu Współczesnej Kultury Ludowej w Kamieniu Pomorskim. Udział w ogólnopolskim konkursie był bodźcem do poszerzenia repertuaru o piosenki własnego autorstwa, takie jak: „Biała chatka”, Hanuś miła” i „Na ludową nutę”. Teksty napisała zaprzyjaźniona z zespołem Honorata Kozłowska, muzykę skomponował Damian Popiołkiewicz. Walory artystyczne utworów oraz profesjonalne przygotowanie członków zespołu zaowocowały zwycięstwem w 2005 roku.

Zespół „Wilkowianie” sprawdza się również w roli chóru kościelnego. Pod kierunkiem Tadeusza Michora, organisty w kościele pod wezwaniem św. Jadwigi Śląskiej w Wilkowie Polskim, wykonuje pieśni religijne, które ubogacają uroczyste msze święte.

Bardzo ważnym wydarzeniem w karierze zespołu był udział chóralny w eucharystii transmitowanej przez TVP Polonia.

Sekcje

Partnerzy

Święto pieczarki