Ludowy zespół śpiewaczy „Wilkowianie”
Ludowy zespół śpiewaczy „Wilkowianie” powstał jesienią 1996 roku, dzięki staraniom Leona Cielebąka i Heleny Łagódki. Inspiracją tego wydarzenia była chęć wspólnego śpiewania, by radośniej iść przez życie. Ważniejszym jednak stało się kultywowanie tradycji naszych Ojców.
Helena Łagódka i Leon Cielebąk – założyciele zespołu
Leon Cielebąk przez wiele lat sprawował funkcję sołtysa wsi Wilkowo Polskie. W roku 1996 wyszedł z inicjatywą założenia zespołu ludowego. Pomysł ten spotkał się z aprobatą mieszkańców i szybko doczekał się realizacji.
Helena Łagódka – pierwszy kierownik zespołu do sierpnia 2014
Helena Łagódka jest współzałożycielką „Wilkowian”. Od początku jest prezesem zespołu i przyczynia się do poszerzania wiedzy o folklorze wśród mieszkańców gminy Wielichowo. Swoją pracą i postawą wnosi duży wkład w podtrzymywanie tradycji ludowej w obrębie wsi i regionu.
Zofia Cugier – kierownik zespołu od września 2014
Zespół skupił w swych szeregach kilkanaście pań i pięciu panów zainteresowanych działalnością na rzecz środowiska lokalnego. Kierownictwo muzyczne objął Damian Popiołkiewicz, a wsparcia merytorycznego i finansowego udzieliło Centrum Kultury w Wielichowie z ówczesnym z dyrektorem Janem Grzesiem.
Helena Łagódka i Jan Grześ – dyrektor Centrum Kultury w Wielichowie w latach (1995 – 2017).
Damian Popiołkiewicz – kierownik muzyczny, prowadzi zespół od jego założenia.
Pierwszy występ „Wilkowian” miał miejsce w 1997r. Wtedy to członkowie zaprezentowali się w ludowych strojach uszytych na wzór stroju szamotulskiego.
W początkowej fazie istnienia zespół kilkakrotnie uczestniczył w Turnieju Środowisk Wiejskich ”Moja Wieś Aktywna”, który był organizowany przez ODR Sielinko. Zdobywał wysokie noty i popularność na terenie gminy, co było możliwe dzięki dużemu zaangażowaniu wszystkich śpiewających oraz nauczycieli i młodzieży ze Szkoły Podstawowej w Wilkowie Polskim.
Na przestrzeni lat zespół zwiększał liczebność i wprowadzał do repertuaru wiele innowacji. Obecnie „Wilkowianie” wykonują piosenki biesiadne, patriotyczne, żołnierskie oraz ludowe z okolic Wielkopolski i nie tylko. Mimo licznych obowiązków zawodowych i pracy w gospodarstwie rolnym, członkowie znajdują czas na regularne uczestnictwo w próbach przygotowujących do prestiżowych imprez kulturalnych.
Uwieńczeniem pracy artystycznej zespołu było nagranie płyty „Biała chatka” w 2004 roku. Przedsięwzięcia dokonano dzięki wsparciu Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Poznaniu i Centrum Kultury w Wielichowie.
Zespół „Wilkowianie” bierze czynny udział w życiu kulturalnym regionu. Swoimi występami uświetnia dorocznie „Święto Pieczarki” w Wielichowie, uczestniczy w obrzędach nocy świętojańskiej w Pniewach, angażuje się w organizację dożynek wiejskich, gminnych i powiatowych. Od 2001 roku organizuje spotkania biesiadne z cyklu „W gościnie u Wilkowian”. Imprezy te integrują zespoły śpiewacze z powiatu grodziskiego i są znakomitą okazją do wspólnej zabawy.
W harmonogram pracy zespołu wpisane są różne konkursy, m.in. Regionalny Przegląd Folklorystyczny w Obornikach Wlkp., Przegląd Zespołów Śpiewaczych Powiatu Grodziskiego i Festiwal Piosenek Ludowych w Dusznikach Wlkp., które motywują do pracy i ciągłego doskonalenia nabytych umiejętności.
Od 2002 roku „Wilkowianie” uczestniczyli w Festiwalu Współczesnej Kultury Ludowej w Kamieniu Pomorskim. Udział w ogólnopolskim konkursie był bodźcem do poszerzenia repertuaru o piosenki własnego autorstwa, takie jak: „Biała chatka”, Hanuś miła” i „Na ludową nutę”. Teksty napisała zaprzyjaźniona z zespołem Honorata Kozłowska, muzykę skomponował Damian Popiołkiewicz. Walory artystyczne utworów oraz profesjonalne przygotowanie członków zespołu zaowocowały zwycięstwem w 2005 roku.
Zespół „Wilkowianie” sprawdza się również w roli chóru kościelnego. Pod kierunkiem Tadeusza Michora, organisty w kościele pod wezwaniem św. Jadwigi Śląskiej w Wilkowie Polskim, wykonuje pieśni religijne, które ubogacają uroczyste msze święte.
Bardzo ważnym wydarzeniem w karierze zespołu był udział chóralny w eucharystii transmitowanej przez TVP Polonia.